2019 FINALISTS

 

Live Production of the Year

Sponsored By

BBC Proms
Eden Sessions
Janelle Monae – Dirty Computer
Sam Smith – The Thrill of it All
Justin Timberlake – Man of the Woods
Roger Waters – Us + Them

The Dennis Sheehan Tour Manager of the Year Award

Sponsored By

Steve Chapman
Sam Kruger
David Lawrence
Trevor Williams
Daniel ‘Woolfie’ Woolfenden

Production Manager
of the Year

Sponsored By

Andrew Cotton
Nick Gosling
Sam Newson
Bob O’Brien
Frankie Tee

Favourite Crew Company

Sponsored By

Delta Crew
DNG Production & Event Crew
Silverback
Showforce
Stage Miracles
TJ Production Services

Favourite Rigging
Company

Sponsored By

Blackout
Knight Rigging
Outback Rigging
Star Events
Unusual Rigging
UK Rigging

Rigger of the Year

Sponsored By

Gerry Gaffney
Pete ‘The Greek’ Kalipsidiotis
Sven Knight
Kevin Monks
Reuben Pinkney

Favourite Sound
Rental Company

Sponsored By

Adlib Audio
BCS Audio
Britannia Row Productions
Capital Sound
RG Jones
SSE Audio Group

FOH Engineer of the Year

Sponsored By

Phil Gornell
Griff Hewis
Matt Kettle
Dave Shepherd
Mike Woodhouse

Monitor Engineer
of the Year

Callum Bate
Jac Nott
Saul Skoutarides
Will Taylor
Samantha White

Favourite Power
Supply Company

Sponsored By

Aggreko
Buffalo Power
Fourth Generation
Pearce Hire
The Powerline
Power Logistics

Favourite Rehearsal
Facility

Sponsored By

Fly By Nite Studios
John Henrys
Production Park
LH2
Music Bank
Rock Lititz

Backline Technician
of the Year

David Coates
Gert Marckx
Bob Munro
Maax Oliver
Morten Thobro

Favourite Lighting Rental Company

Sponsored By

Adlib Lighting
Colour Sound Experiment
Fineline Lighting
Lights Control Rigging
Neg Earth Lights
Siyan

Lighting Designer
of the Year

Sponsored By

Edd Croft
Steven Douglas
Luke Edwards
Simon Horn
Tim Routledge

Favourite Staging Company

Sponsored By

Acorn Event Structures
All Access Staging & Productions
LS-Live
Serious Stages
Stageco
Star Events

The Mark Fisher Set
Designer of the Year

Sponsored By

Chris Carr
Christian Glatthor
Ric Lipson
Jeremy Lloyd
Nick Whitehouse

Favourite Set
Construction Company

Sponsored By

ATOMIC
Brilliant Stages
LUCID
Stage One
TAIT
WICreations

Favourite Special
Effects Company

Sponsored By

BPM SFX
Elements Entertainment
ER Productions
Pyrojunkies
Quantum Special Effects
Strictly FX

Favourite Trucking
Company

Sponsored By

Fly By Nite
KB Event
Stage Truck
Stardes
Transam Trucking
TRUCKINGBY Brian Yeardley

Favourite Bussing Company

Sponsored By

Beat The Street
Coach service
Crossland
CSUK
Four Seasons
Phoenix Bussing

Sound System Designer
of the Year

Art Sereika
Jamie Moore
Josh Lloyd
Liam Halpin
Miles Hillyard

Favourite Travel Company

Altour
Glide Travel
TAG
The Tour Company
The Tour Division
Tour Travel

Favourite Freight Company

Sponsored By

EFM
ETL Logistics
Global Motion
Horizon Entertainment Cargo
Rock-It Cargo
Sound Moves

Stage Manager of the Year

Sponsored By

Nick Gosling
Mike Grove
Tom Kitchen
Josh Rosen
Dave ‘Chalkii’ White

Favourite Video
Rental Company

Sponsored By

Adlib Video
Creative Technology
PRG
Transition Video
Universal Pixels
Video Illusions

The Des Fallon
Video Visionary Award

Sponsored By

Ellie Clement
Blue Leach
Steve Price
John Shrimpton
Richard Turner

Outstanding Contribution

Sponsored By